Πώς πετάμε τις χαλασμένες Li-Po μπαταρίες;

Πιο γενικά δεν γίνεται!
Άβαταρ μέλους
kosa
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2017 3:11 am

Πώς πετάμε τις χαλασμένες Li-Po μπαταρίες;

Δημοσίευσηαπό kosa » Δευτ Νοέμ 13, 2017 12:35 am

Πρόσφατα αγόρασα μία SJCAM M20 για να καταγράφω βίντεο από τις πτήσεις μου. Το πακέτο που αγόρασα ήρθε με δύο μπαταρίες. Η μία από αυτές δεν έμπαινε στην κάμερα και δεν ήθελα να πιστέψω αυτό που φαντάζεστε. Πράγματι λοιπόν, αποφάσισα και άνοιξα το πλαστικό περίβλημα παρά τις οδηγίες επάνω στη μπαταρία που έλεγαν "Do not open" και μέσα βρήκα μία φουσκωμένη μπαταρία ενός κελιού και 3.8V. Για κάτω από 10 ευρώ που κοστίζει η μπαταρία δε μπαίνω καν στο κόπο να μιλήσω με τον πωλητή για να μου πει να του τη στείλω πίσω στην Κίνα με δικά μου έξοδα. Χώρια που την έχω ανοίξει/καταστρέψει. Οπότε τώρα πρέπει να την πετάξω. Μέχρι στιγμής την έχω αφήσει σε ένα μεταλλικό ποτιστήρι στο μπαλκόνι.

Επίσης είχα μία παλιά μπαταρία 3S που επίσης είχε φουσκώσει και αναπαύεται στο τζάκι, μέχρι να αρχίσουμε να το ανάβουμε και μετακομίσει και αυτή στο ποτιστήρι.

Συνεπώς, πώς και πού μπορούμε να πετάμε τις χαλασμένες Li-Po μπαταρίες μας με ασφάλεια και σεβασμό προς το περιβάλλον;

Αφήνοντας ίσως τις περιβαλλοντικές ευαισθησίες μου στην άκρη, λόγω του γεγονότος ότι οι μπαταρίες αυτού του τύπου μπορούν να αναφλεγούν από έκθεση των χημικών τους με το οξυγόνο, νομίζω ότι απλώς το να τις πετάξει κανείς στα σκουπίδια ενέχουν έναν ακόμη αμεσότερο κίνδυνο.
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 4:40 pm

Re: Πώς πετάμε τις χαλασμένες Li-Po μπαταρίες;

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης » Κυρ Νοέμ 19, 2017 7:31 pm

Μπορείς να τις ρίξεις σε αλατονερο μέχρι να αποφορτιστουν τελείως και τις ρίξεις στην ανακύκλωση.
Το μόνο που μου διαφεύγει είναι το που πετάς το νερό...
#fpv :D
Λαρισα

Επιστροφή στο General

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 0 και 0 επισκέπτες