BlHeli setup

Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

BlHeli setup

Δημοσίευσηαπό hok » Δευτ Μάιος 23, 2016 4:32 pm

Για σας και πάλι ειμαι νεος στο blheli και δεν καταλβαίνω μερικά πράγματα .
το παρακατω
στο 180αρι ... εχω Dys esc 20a με τα 1806-2300... εχω ενα θεματακι νομίζω οτι παραζεστένονται σε σχεση με τα 1806 του vortex

το fc το τρέχω στα 2khz

σας φένονται τα παρακάτω οκ ?
BLHeliSuiteSetup_160523_1.png
BLHeliSuiteSetup_160523_1.png (28.91 KiB) 2664 προβολές
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog
Άβαταρ μέλους
Deepest_Mod
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 8:20 pm

Re: BlHeli setup

Δημοσίευσηαπό Deepest_Mod » Δευτ Μάιος 23, 2016 5:42 pm

Τα Dys κυκλοφορίσανε περυσι τέτοια εποχή και το hype τους ήτανε μεγάλο λόγο του μεγέθους. Σύντομα σταμάτησε ο κόσμος να τα αγοράζει γιατί παίρνανε ...φωτιά. Θα βρείς άπειρες αναφορές με συσγκεκριμένα firmware. Γενικά το πρόβλημα δε το εξαλείψανε και έτσι ο κόσμος αγόρασε littlebee, RG και η εταιρία έφτιαξε σχετικά σύντομα άλλη παρτίδα η οποία και δεν πήγε καλα λόγω της ρετσινιάς αλλα και του γεγονότος πως δε εξαληφθήκανε ποτε τα προβλήματα πυρκαγιων.
Οι ρυθμίσεις σου είναι οκ για τα μοτερ σου.
Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

Re: BlHeli setup

Δημοσίευσηαπό hok » Δευτ Μάιος 23, 2016 6:11 pm

Deepest_Mod έγραψε:Τα Dys κυκλοφορίσανε περυσι τέτοια εποχή και το hype τους ήτανε μεγάλο λόγο του μεγέθους. Σύντομα σταμάτησε ο κόσμος να τα αγοράζει γιατί παίρνανε ...φωτιά. Θα βρείς άπειρες αναφορές με συσγκεκριμένα firmware. Γενικά το πρόβλημα δε το εξαλείψανε και έτσι ο κόσμος αγόρασε littlebee, RG και η εταιρία έφτιαξε σχετικά σύντομα άλλη παρτίδα η οποία και δεν πήγε καλα λόγω της ρετσινιάς αλλα και του γεγονότος πως δε εξαληφθήκανε ποτε τα προβλήματα πυρκαγιων.
Οι ρυθμίσεις σου είναι οκ για τα μοτερ σου.

Σ ευχαριστώ ... τα εχω βουτιξει στον αγιασμο πριν τα βάλω .. τα πήρα τωρα ελπιζω για το καλλίτερο :D

χθες παντως πεταξα 2 χ 3s και 2 χ 4ς ενα μοτερ καικε... μπορει να ηταν βλαμενο ... θα δούμε
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog
Άβαταρ μέλους
akis
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2015 5:48 pm

Re: BlHeli setup

Δημοσίευσηαπό akis » Τρί Μάιος 24, 2016 1:12 am

Όντως τα προηγουμενα speed controller τις DYS τα "DYS BLHeli 20A" οπώς λέει και ο φίλος ποιο πάνω είχαν πολλά προβλήματα. Εσύ όμως από ότι βλέπω φοράς τα καινούρια τα "DYS XM 20A" τα οποία έχουν βγει πολύ καλά και απροβλιμάτιστα, μάλιστα έχουν και πιο γρήγορο cpu από τα little bees 20A. Οπότε κατά τη γνώμη μου δεν είναι στα speed cotrollers το πρόβλημα. Στο Blheli καλύτερα βάλε στο off το temperature protection γιατί εκεί που πετάς μπορεί τα speed controller να ανεβάσουν θερμοκρασία και εξαιτίας του temperature protection να σβήσουν και μετά να πέσει σαν κούτσουρο το τετρακοπτερο. Όντως κατά τα άλλα οι ρυθμίσεις φαίνονται οκ. Αν θες μόνο παίξε με το Motor Timing.
Άβαταρ μέλους
praptis
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2015 10:01 am

Re: BlHeli setup

Δημοσίευσηαπό praptis » Τρί Μάιος 24, 2016 9:47 am

Δε βλεπω καποιο προβλημα στις ρυθμισεις.
Μαλον ζεσταινονται ποιο πολυ και γιατι εχεις ποιος μικρους ελικες 4045 οποτε δουλευουν διαφορετικα τα μοτερ και ισως διαφορετικα Pids τα οποια επηρεαζουν και την θερμοκρασια των moter.

Επιστροφή στο Flight Controllers/ESC/Batteries/Radios/Other

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες