προβλημα με calibration

b1ank
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2018 9:00 pm

προβλημα με calibration

Δημοσίευσηαπό b1ank » Πέμ Μάιος 10, 2018 9:20 pm

Αρχικά καλησπέρα στην κοινότητα.
Έχω το Flysky FS-i6X και τον receiver fs-ia6b, καθώς επίσης και έναν ελεγκτή πτήσης Drofly Pro V4 τον οποίο θέλω να λειτούργει σε PPM (το οποίο και υποστηρίζει), το πρόβλημα είναι πως οι ρυθμιστές ταχύτητας (hobbywing 30a) δεν ανταποκρίνονται σε PPM (δεν βγάζουν κανέναν ήχο) εννοείται ότι έχω επιλέξει για output το PPM στον controller , καθώς επίσης ότι έχω αλλάξει και esc και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ την πλατφόρμα multiwiiconf όπου στην οθόνη βλέπω πως ο receiver στέλνει κανονικά σήμα, και έχω προσπαθήσει να κάνω το calibration μέσω του κώδικα, όπου ενώ τα μοτέρ φάνηκε να ανταποκρίνονται τελικά το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο . γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει;
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
Tassos Achtidas
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 9:22 pm

Re: προβλημα με calibration

Δημοσίευσηαπό Tassos Achtidas » Παρ Μάιος 11, 2018 11:25 am

Ξανατσεκαρε ολες τις συνδεσεις μεσω esc και fc καθως και ολες τις κολλησεις , αμα δεν υπαρχει κανενα προβλημα τοτε μπορει τα esc να μην δεχονται ppm signal καθως ειναι πολυ παλιο(αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα), θα σου προτεινα να αλλαξεις τις ρυθμισεις σο fc ετσι ωστε να στελενει ενα πιο μοντερνο σημα (πχ pwm,multishot,etc) λογικα το multiwii θα εχει την δυνατοτητα αυτης της ρυθμισης.
b1ank
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2018 9:00 pm

Re: προβλημα με calibration

Δημοσίευσηαπό b1ank » Παρ Μάιος 11, 2018 3:50 pm

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, οι ρυθμιστές ανταποκρίνονται σε PWM, σήμερα χρησιμοποίησα ένα naze32 rev6, με ESC/MOTOR FEATURES “ONESHOT125” όπου και οι ρυθμιστές δεν ανταποκρίνονταν όταν έτρεχα τα μοτέρ, ο receiver έδειχνε μια χαρά , όταν όμως αντί για “ONESHOT125” το έβαλα σε “PWM” τότε τα 2 μοτέρ έτρεχαν μόνο χειροκίνητα από το pc, όχι όμως από τον receiver.
Να συμπληρώσω ότι χρησιμοποίησα και έναν άλλο ρυθμιστή τον simonS και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, ωστόσο οι συνδεσμολογίες είναι καλά.
Δυστυχώς δεν μπορώ ακόμα να βρω την λύση…

Επιστροφή στο Flight Controllers/ESC/Batteries/Radios/Other

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες