PID Sharing

Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Κυρ Ιαν 15, 2017 8:50 pm

kko_r έγραψε:Το τσέκαρες με τα PID που σου είπα ?



Δοκίμασα σήμερα τα δικά σου, μπορώ να πω ότι έπαζε αρκετά καλα.
Είχε λίγες δονίσεις, αλλά ήταν πολύ καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
kko_r
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 25, 2015 8:56 am
Τοποθεσία: κ.πετραλωνα

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό kko_r » Κυρ Ιαν 15, 2017 10:11 pm

Trimitsos έγραψε:
kko_r έγραψε:Το τσέκαρες με τα PID που σου είπα ?



Δοκίμασα σήμερα τα δικά σου, μπορώ να πω ότι έπαζε αρκετά καλα.
Είχε λίγες δονίσεις, αλλά ήταν πολύ καλύτερα!


Οπότε είσαι σε καλω δρόμο ;) δοκίμασε να τα κατεβάσεις άλλο λίγο
Lefty
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 8:14 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Lefty » Δευτ Ιαν 16, 2017 12:37 pm

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
Ερώτηση:
έχω κάνει τα παραπάνω και ενώ είναι λκειδωμένο καλά στα Roll & Pitch.
Επίσης μοτέρ και προπέλες είναι καινούρια.
Έχω δονίσεις όταν πηγαίνει ευθεία μπροστά με 70% throttle[/quote]


Κρατάει την ευθεία ή σου σηκωνει/χαμηλωνει και τη μύτη ?
Lefty
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 8:14 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Lefty » Δευτ Ιαν 16, 2017 12:44 pm

mixalhs13 έγραψε:Εμένα κάνει δονήσεις όταν δόσω throttle , ποιο θα πρέπει να ξεκινήσω να πειράζω .


Sent from my iPhone using Tapatalk


είσαι betaflight με default pids? αν ναι ξεκίνα να χαμηλώνεις πρώτα το roll . Αν δεν σταματήσουν πήγαινε το roll default και κατεβαζε pitch. Εχε υπόψη σου οτι αν εχεις παρα πολλές δονήσεις δεν θα καταφέρεις να το διορθώσεις μονο με τα Pids. Ποιον fc έχεις?
mixalhs13
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 9:56 am

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό mixalhs13 » Δευτ Ιαν 16, 2017 10:27 pm

Lefty έγραψε:
mixalhs13 έγραψε:Εμένα κάνει δονήσεις όταν δόσω throttle , ποιο θα πρέπει να ξεκινήσω να πειράζω .


Sent from my iPhone using Tapatalk


είσαι betaflight με default pids? αν ναι ξεκίνα να χαμηλώνεις πρώτα το roll . Αν δεν σταματήσουν πήγαινε το roll default και κατεβαζε pitch. Εχε υπόψη σου οτι αν εχεις παρα πολλές δονήσεις δεν θα καταφέρεις να το διορθώσεις μονο με τα Pids. Ποιον fc έχεις?

Δεν ειμαι με τις εργοστασιακες ρυθμισεις , κοιτα να δεις πως εχει, εχω των xrace v3 με τιν εκδοση 3.0.1 . Πειραξα τις ρυθμησεις επειδη οταν κατεβαινα και ηθελε 50 εκατοστα να πατησει κατω εκανα αρμ και μου εκανε τουμπα , και ετσι τισ πειραξα .Τωρα δεν μπορω να το κανω να μην τρεμει εχω αλλαξει τισ ρυθμεισεις , και τις εχω αυξησει και τις εχω μειωσει .Και δεν μπορω να τω κανω να μην τρεμει . Βεβαια εχω σκεφτει να του περασω απο τιν αρχει τι 3.0.1.
Lefty
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 8:14 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Lefty » Τρί Ιαν 17, 2017 12:11 am

Δεν ειμαι με τις εργοστασιακες ρυθμισεις , κοιτα να δεις πως εχει, εχω των xrace v3 με τιν εκδοση 3.0.1 . Πειραξα τις ρυθμησεις επειδη οταν κατεβαινα και ηθελε 50 εκατοστα να πατησει κατω εκανα αρμ και μου εκανε τουμπα , και ετσι τισ πειραξα .Τωρα δεν μπορω να το κανω να μην τρεμει εχω αλλαξει τισ ρυθμεισεις , και τις εχω αυξησει και τις εχω μειωσει .Και δεν μπορω να τω κανω να μην τρεμει . Βεβαια εχω σκεφτει να του περασω απο τιν αρχει τι 3.0.1.[/quote]


Λοιπόν απο γυροσκοπιο είσαι καλά ,δεν είναι αυτό. Έχεις απενεργοποιήσει το αξελερόμετρο μήπως? τούμπες και λοιπά κάτι τέτοιο μυρίζει. Βασικά δεν χρειάζεται να φλασάρεις πάλι. Στα pids πάτα reset all profiles και στα πάει default και μετά ξεκίνα ένα ένα ,μην πειράζεις παραπάνω απο ένα τη φορά . Την κάμερα σου την έχεις τσεκάρει μήπως έχει λίγο τζόγο μέσα στο κουτί της? Επίσης τα μοτοράκια σου είναι εντάξει , μήπως έχει χτυπήσει κανένα και έχει τζόγο?
Lefty
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 8:14 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Lefty » Τρί Ιαν 17, 2017 12:19 am

mixalhs13 έγραψε:
Lefty έγραψε:
mixalhs13 έγραψε:Εμένα κάνει δονήσεις όταν δόσω throttle , ποιο θα πρέπει να ξεκινήσω να πειράζω .


Sent from my iPhone using Tapatalk


είσαι betaflight με default pids? αν ναι ξεκίνα να χαμηλώνεις πρώτα το roll . Αν δεν σταματήσουν πήγαινε το roll default και κατεβαζε pitch. Εχε υπόψη σου οτι αν εχεις παρα πολλές δονήσεις δεν θα καταφέρεις να το διορθώσεις μονο με τα Pids. Ποιον fc έχεις?

Δεν ειμαι με τις εργοστασιακες ρυθμισεις , κοιτα να δεις πως εχει, εχω των xrace v3 με τιν εκδοση 3.0.1 . Πειραξα τις ρυθμησεις επειδη οταν κατεβαινα και ηθελε 50 εκατοστα να πατησει κατω εκανα αρμ και μου εκανε τουμπα , και ετσι τισ πειραξα .Τωρα δεν μπορω να το κανω να μην τρεμει εχω αλλαξει τισ ρυθμεισεις , και τις εχω αυξησει και τις εχω μειωσει .Και δεν μπορω να τω κανω να μην τρεμει . Βεβαια εχω σκεφτει να του περασω απο τιν αρχει τι 3.0.1.



Α δες λίγο και το I σου, παίζει να είναι πολύ ψηλά.
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Παρ Ιαν 20, 2017 9:21 pm

Lefty έγραψε:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
Ερώτηση:
Κρατάει την ευθεία ή σου σηκωνει/χαμηλωνει και τη μύτη ?



Την κρατάει την ευθεία, απλά έχει δονίσεις.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Trimitsos, έχει επεξεργασθεί 0 φορά/ες συνολικά
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Παρ Ιαν 20, 2017 9:24 pm

Lefty έγραψε:
mixalhs13 έγραψε:Εμένα κάνει δονήσεις όταν δόσω throttle , ποιο θα πρέπει να ξεκινήσω να πειράζω .


Sent from my iPhone using Tapatalk


είσαι betaflight με default pids? αν ναι ξεκίνα να χαμηλώνεις πρώτα το roll . Αν δεν σταματήσουν πήγαινε το roll default και κατεβαζε pitch. Εχε υπόψη σου οτι αν εχεις παρα πολλές δονήσεις δεν θα καταφέρεις να το διορθώσεις μονο με τα Pids. Ποιον fc έχεις?



Και ενώ με το 3S setup δεν είχε κανένα θέμα στο 4S που έφτιαξα άρχισε τα τρελα με τις δονίσεις.
Έχω βάλει BETAFLIGHT & έχω τον Lumenier Lux. Τα default δεν μου έπεξαν για αυτό μπήκα στη διαδικασία. Ούτε με Cleanflight default επαιζαν.
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Παρ Ιαν 20, 2017 9:27 pm

Lefty έγραψε:Την κάμερα σου την έχεις τσεκάρει μήπως έχει λίγο τζόγο μέσα στο κουτί της? Επίσης τα μοτοράκια σου είναι εντάξει , μήπως έχει χτυπήσει κανένα και έχει τζόγο?



θα δοκιμάσω να γράψω με 2η κάμερα για να συγκρίνω. Δεν έχεις άδικο κάπου το είχα δει αυτο σε ένα Βίντεο του Joshua Bardwell.

Επιστροφή στο FC-BetaFlight

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες