PID Sharing

Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Κυρ Ιαν 08, 2017 1:53 pm

Τι PID χρησιμοποιείτε; ένα screenshot χίλιες λέξεις.

Μέχρι τώρα δεν είχα χρειαστεί να κάνω αλλαγές, με ένα νέο στήσιμο που έκανα όμως παρατήρησα διάφορες δονίσεις.
Έτσι αναγκάστηκα και εγώ να μπώ στον χωρό των PIDs.
Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω αυτό το ποστ και να μοιραστούν όσοι θέλουν τα PID τους με τους υπόλοιπους.
Επίσης μπορεί να κάνουμε κάτι λάθος και με μια ματιά κάποιος να μας βοηθίσει έτσι απλά.
Τέλος καμιά φορά δοκιμάζοντας καινούρια setup μπορεί να βρούμε κάποιο στήσιμο πολύ καλύτερο απο ότι έχουμε συνηθίσει.
Αντε μπας και δοκιμάσουμε τίποτα καινούριο...

Untitled.jpg
Untitled.jpg (178.85 KiB) 4873 προβολές
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Δευτ Ιαν 09, 2017 6:25 pm

Χαμός! δεν περίμενα τέτοια συμμετοχή! ένας ένας ρε παιδια...
Άβαταρ μέλους
kko_r
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 25, 2015 8:56 am
Τοποθεσία: κ.πετραλωνα

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό kko_r » Δευτ Ιαν 09, 2017 7:18 pm

Δεν σου γράφουν γιατί πιστεύω πως το θέμα PID είναι λεπτό και διαφορετικό στον χειρισμό για τον καθένα, αλλά εγώ θα σου πω την άποψή μου στο P στο roll 35 pitch 45 Yaw 80 στο I 22 27 42 στο D 25 25 δοκιμασετα και παίξε λίγο μαζί τους προς τα κάτω
john247
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2016 7:26 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό john247 » Τρί Ιαν 10, 2017 9:45 pm

Κοιτα πρωτα τις προπελες κ τα μοτερ αν παραγουν δονησεις,στοκ το bf σε συνδυασμο με blheli sδεν εχει δονησεις σε 5ρες προπελες
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Πέμ Ιαν 12, 2017 8:52 pm

john247 έγραψε:Κοιτα πρωτα τις προπελες κ τα μοτερ αν παραγουν δονησεις,στοκ το bf σε συνδυασμο με blheli sδεν εχει δονησεις σε 5ρες προπελες


έτσι το πήγα και εγώ στην αρχή αλλά άρχισε να κάνει κόλπα....
οπότε άρχισα να παίζω με τα νουμεράκια και είδα βελτίωση.
Τώρα έχω λίγες δονήσεις όταν πηγαίνω ευθεία με 50-80% throttle
Άβαταρ μέλους
kko_r
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 25, 2015 8:56 am
Τοποθεσία: κ.πετραλωνα

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό kko_r » Πέμ Ιαν 12, 2017 9:30 pm

Το τσέκαρες με τα PID που σου είπα ?
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Σάβ Ιαν 14, 2017 1:47 pm

kko_r έγραψε:Το τσέκαρες με τα PID που σου είπα ?


Όχι, δεν έχω πετάξει απο τότε λόγο κρύου....
Μπορεί σήμερα να κάνω μία βόλτα στο ΣΕΦ
Lefty
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 8:14 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Lefty » Σάβ Ιαν 14, 2017 11:04 pm

Βασικά τα pids πανε με το κάθε συγκεκριμένο κοπτεράκι. Δεν μπορείς να πάρεις pids απο άλλο και να τα μεταφέρεις στο δικό σου setup ,κατα πάσα πιθανότητα δεν θα δουλέψουν. Ένας εύκολος τρόπος ,δεδομένου ότι δεν έχεις τίποτα τρελές δονήσεις απο χτυπημένα μοτόρια κλπ,είναι να πάρεις τα default του betaflight και να κατεβάσεις τα D στο μισό. Μετά αρχίζεις να ανεβάζεις τα P σιγά σιγά μέχρι να νιώσεις το κάθε άξονα locked και να μη σου κάνει δονήσεις στα flip και roll. Μόλις το φέρεις εκέι που θες ανεβάζεις λίγο τα D για να το γλυκάνεις. Τα default Ι δουλεύουν συνήθως καλά και έτσι κι αλλιώς τα P είναι τα πιο σημαντικά.Τα λέω πολύ συνοπτικά και η ρύθμιση είναι διαδικασία που θέλει αρκετό χρόνο. Α και προπέλες καινούριες ε.
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Κυρ Ιαν 15, 2017 12:05 am

Lefty έγραψε:Βασικά τα pids πανε με το κάθε συγκεκριμένο κοπτεράκι. Δεν μπορείς να πάρεις pids απο άλλο και να τα μεταφέρεις στο δικό σου setup ,κατα πάσα πιθανότητα δεν θα δουλέψουν. Ένας εύκολος τρόπος ,δεδομένου ότι δεν έχεις τίποτα τρελές δονήσεις απο χτυπημένα μοτόρια κλπ,είναι να πάρεις τα default του betaflight και να κατεβάσεις τα D στο μισό. Μετά αρχίζεις να ανεβάζεις τα P σιγά σιγά μέχρι να νιώσεις το κάθε άξονα locked και να μη σου κάνει δονήσεις στα flip και roll. Μόλις το φέρεις εκέι που θες ανεβάζεις λίγο τα D για να το γλυκάνεις. Τα default Ι δουλεύουν συνήθως καλά και έτσι κι αλλιώς τα P είναι τα πιο σημαντικά.Τα λέω πολύ συνοπτικά και η ρύθμιση είναι διαδικασία που θέλει αρκετό χρόνο. Α και προπέλες καινούριες ε.



Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
Ερώτηση:
έχω κάνει τα παραπάνω και ενώ είναι λκειδωμένο καλά στα Roll & Pitch.
Επίσης μοτέρ και προπέλες είναι καινούρια.
Έχω δονίσεις όταν πηγαίνει ευθεία μπροστά με 70% throttle
mixalhs13
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 9:56 am

Re: PID Sharing

Δημοσίευσηαπό mixalhs13 » Κυρ Ιαν 15, 2017 12:59 pm

Εμένα κάνει δονήσεις όταν δόσω throttle , ποιο θα πρέπει να ξεκινήσω να πειράζω .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επιστροφή στο FC-BetaFlight

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες