Disarm issues

Επισκευές
Messiahbolic
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 6:25 pm

Disarm issues

Δημοσίευσηαπό Messiahbolic » Σάβ Δεκ 30, 2017 1:46 am

Καλησπερα,

Σήμερα μου έκανε 2 φορές απανώτα (και στο ιδιο σημειο) disarm. Oύτε 50 μέτρα δεν ημουν και το πολυ 2 μετρα υψος. Τι πάιζει? :(

Thanks.
Άβαταρ μέλους
kko_r
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 25, 2015 8:56 am
Τοποθεσία: κ.πετραλωνα

Re: Disarm issues

Δημοσίευσηαπό kko_r » Σάβ Δεκ 30, 2017 11:45 am

Το βλέπω λίγο περίεργο αυτό που λες τσέκαρε πρώτα τα ρεύματα και το pdb να δεις αν είναι όλα οκ
Messiahbolic
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 6:25 pm

Re: Disarm issues

Δημοσίευσηαπό Messiahbolic » Κυρ Δεκ 31, 2017 5:01 pm

Ευχαριστω για την απαντηση.
Μαλλον ηταν νορμαλ αυτο που εγινε (δεδομενου οτι δεν εχω και καλο receiver), θα εχασε το σήμα για καποιο λoγo για καποια millisecond και μου εκανε disarm γιατι πηγε min throttle κατευθειαν ,κατα την διαρκεια του failsafe
Αλλαξα λιγο τα confinguration στο betaflight και αυξησα λιγο to delay πριν βαρεσει failsafe stage 2, οπως επισης εβαλα hold στο throttle. Ελπιζω να μην μου δημιουργησει αλλο προβλημα αυτο.
Trimitsos
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2016 12:59 pm

Re: Disarm issues

Δημοσίευσηαπό Trimitsos » Παρ Ιαν 05, 2018 9:56 pm

Πρόσεχε επίσης σε ποιό σημείο βρισκόταν όταν έπεσε σε σχέση το που κοιτάει η κεραία της taranis σου.
Εκεί που σημαδεύει έχει το πιό αδύναμο σήμα, σε συνδυασμό με απόσταση ή άλλες παρεμβολές μπορεί να έχασε το σήμα για κλάσματα.

Εγώ με XSR είχα πέσει αρκετές φορές σε απόσταση 250-300 μέτρων με τον τρόπο που σου περιγράφω

(ΜΕ ΧΜ+ πλέον δεν έχω πέσει ποτέ, και σε δοκιμή έχω φτάσει 500 μέτρα ΑΝΕΤΑ - απλά δεν έχει τηλεμετρία)
Messiahbolic
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 6:25 pm

Re: Disarm issues

Δημοσίευσηαπό Messiahbolic » Πέμ Ιαν 11, 2018 10:13 pm

Trimitsos έγραψε:Πρόσεχε επίσης σε ποιό σημείο βρισκόταν όταν έπεσε σε σχέση το που κοιτάει η κεραία της taranis σου.
Εκεί που σημαδεύει έχει το πιό αδύναμο σήμα, σε συνδυασμό με απόσταση ή άλλες παρεμβολές μπορεί να έχασε το σήμα για κλάσματα.

Εγώ με XSR είχα πέσει αρκετές φορές σε απόσταση 250-300 μέτρων με τον τρόπο που σου περιγράφω

(ΜΕ ΧΜ+ πλέον δεν έχω πέσει ποτέ, και σε δοκιμή έχω φτάσει 500 μέτρα ΑΝΕΤΑ - απλά δεν έχει τηλεμετρία)



To σημείο έφταιγε 3 φορες μου επεσε... αχαχαχα. Τωρα κραταω τα throttle λιγο ανοιχτο μεχρι να επανελθει το σήμα και δεν εχω ξαναπεσει.

Επιστροφή στο Repairs/Fixes

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες