Tuning tips please...

Χτίσιμο και βελτίωση αγωνιστικών οχημάτων
Άβαταρ μέλους
Tassos Achtidas
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 9:22 pm

Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό Tassos Achtidas » Τετ Αύγ 30, 2017 10:09 pm

Hi, μολις εφτιαξα το πρωτο μου racing quad και ειμαι λιγακι πρωταρης στο tuning του betaflight, αν και το drone πεταει αρκετα καλα εως τωρα θα ηθελα μερικα tips να το τελειοποιησω...

(sidenote: οι κινητηρες που εχω{Emax Rs 2306} γινονται πολυ ζεστοι μετα απο την πρωτη μπαταρια, ειναι σοβαρο το προβλημα?
αν ναι εχετε καμια λυση??}
Άβαταρ μέλους
kko_r
Δημοσιεύσεις: 792
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 25, 2015 8:56 am
Τοποθεσία: κ.πετραλωνα

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό kko_r » Πέμ Αύγ 31, 2017 6:03 am

Όταν λες πολύ ζεστά τη εννοείς ? Ότι δεν μπορείς να τα πιάσεις, αν είναι έτσι τότε παίξε λίγο με τα φίλτρα μέσα στο betaflight, αν πάλι απλά είναι ζεστά δηλαδή τα πιάνεις τότε άστο όπως είναι και ανέβασε λίγο τα PID
Άβαταρ μέλους
Tassos Achtidas
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 9:22 pm

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό Tassos Achtidas » Πέμ Αύγ 31, 2017 1:28 pm

Δεν νομιζω να ειναι τα φιλτρα επειδη μετα απο κανα 5λεπτο συνεχης πτησης περιπου ειναι ζεστοι, θα προσπαθησω να κανω το D term λιγο καλυτερο μιας και ειναι σχετικα βαρυ το drone, αν και θελω να δω πως θα αντιδρα στο dynamic filter στο Betaflight 3.2, επειδη εχω βαλει sofmount και στους κινητηρες και στο fc...

Σε μερικες μερες που θα βρω sd καρτα θα αρχισω να κανω blackbox τις πτησεις και αμα δεν υπαρχουν πολλες δονησεις θα βγαλω μερικα φιλτρα.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Tassos Achtidas, έχει επεξεργασθεί 0 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό hok » Παρ Σεπ 08, 2017 2:14 am

μερικες φορες ειναι το περιβαλον που τα ζεστενει μεταλο στον ηλιο τωρα το καλοκαρι 1 λεπτο να το αφίσεις καιει .
5 λεπτα στον ηλιο μεσημερι Αυγούστου θα δώσει πάντα πολυ ζεστά μοτερ δοκιμασε νύχτα και αν οχι fpv τοτε los για να δείς τι παίζει .
αν όντως ειναι ζεστα ΠΟΛΥ και νύχτα πρώτα τσεκάρεις με πολυμετρο την αγωγιμότητα απο βίδες των μοτερ με τα esc αν ειναι ολα οκ τοτε κατέβασε τα D 5 μονάδες
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog
Άβαταρ μέλους
Tassos Achtidas
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 9:22 pm

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό Tassos Achtidas » Παρ Σεπ 08, 2017 3:46 pm

Οντως υπηρχε προβλημα με την αγωγιμωτητα αλλα δεν ειχε να κανει με τα esc (το ground του fc εκανε βολτες πανω στο pdb :( ) οταν το εφτιαξα οι κινητηρες ηταν πιο δροσεροι αλλα ακομα πολυ ζεστοι για τα γουστα μου. Θα δοκιμασω να το πεταξω βραδυ los για να δω αμα υπαρχη διαφορα στην θερμοκρασια.Τελος ειχα αρκετα ασχημα κρασαρισματα και μαλλον ενας κινητηρας εχασε την ισοροποια του στον ροτορα του και εβρισκε πανω στον στατορα!!Παλι γλιτωσα την σφαιρα επειδη οι emax rs 2306 εχουν βιδες να κρατανε τους ροτορες (και οχι c clip), αν κανενας σκεφτεται να παρει τους ιδιους κινητηρες να προσεχει!!



Stay tuned to find out what happens...........
Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό hok » Παρ Σεπ 08, 2017 4:50 pm

Tassos Achtidas έγραψε:Οντως υπηρχε προβλημα με την αγωγιμωτητα αλλα δεν ειχε να κανει με τα esc (το ground του fc εκανε βολτες πανω στο pdb :( ) οταν το εφτιαξα οι κινητηρες ηταν πιο δροσεροι αλλα ακομα πολυ ζεστοι για τα γουστα μου. Θα δοκιμασω να το πεταξω βραδυ los για να δω αμα υπαρχη διαφορα στην θερμοκρασια.Τελος ειχα αρκετα ασχημα κρασαρισματα και μαλλον ενας κινητηρας εχασε την ισοροποια του στον ροτορα του και εβρισκε πανω στον στατορα!!Παλι γλιτωσα την σφαιρα επειδη οι emax rs 2306 εχουν βιδες να κρατανε τους ροτορες (και οχι c clip), αν κανενας σκεφτεται να παρει τους ιδιους κινητηρες να προσεχει!!



Stay tuned to find out what happens...........

αν έχεις ακόμα τα default pids του beta δοκίμασε να κατεβάσεις τα D λιγάκη ειναι σήγουρο οτι θα δροσίσει.
Σε ποια περιοχή πετάς ?
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog
Άβαταρ μέλους
Tassos Achtidas
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 9:22 pm

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό Tassos Achtidas » Παρ Σεπ 08, 2017 5:32 pm

Τα εχω αλλαξει τα PID αλλα δεν τα εχω τελειωποιησει κυριως επειδη ειχα αυτο το προβλημα με τον κινητηρα και το fc.Μετα απο ολα αυτα δεν βελτιωθηκε πολυ οποτε χθες τα ξαναεβαλα στα κανονικα του betaflight.
Οσο για το που πεταω, Ηλιουπολη με 35oC επειδη δεν εχω ωρα να πεταξω πιο μετα το απογευμα.

PS. σε καμια εβδομαδα θα εχω τελειωσει το σακιδιο που φτιαχνω και θα μπορω να πεταω πιο μακρια :D
Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

Re: Tuning tips please...

Δημοσίευσηαπό hok » Παρ Σεπ 08, 2017 5:46 pm

Tassos Achtidas έγραψε:Τα εχω αλλαξει τα PID αλλα δεν τα εχω τελειωποιησει κυριως επειδη ειχα αυτο το προβλημα με τον κινητηρα και το fc.Μετα απο ολα αυτα δεν βελτιωθηκε πολυ οποτε χθες τα ξαναεβαλα στα κανονικα του betaflight.
Οσο για το που πεταω, Ηλιουπολη με 35oC επειδη δεν εχω ωρα να πεταξω πιο μετα το απογευμα.

PS. σε καμια εβδομαδα θα εχω τελειωσει το σακιδιο που φτιαχνω και θα μπορω να πεταω πιο μακρια :D

Σακίδιο και https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zGnu-n3iy6KY.ke-MbYueB-jQ&usp=sharing
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog

Επιστροφή στο Race Builds & Tuning

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες