ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΣΑΣ???

Πιο γενικά δεν γίνεται!
3dMaik
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2016 12:22 pm

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΣΑΣ???

Δημοσίευσηαπό 3dMaik » Τρί Αύγ 23, 2016 1:00 pm

Παιδες ανοιγω αυτο το θεμα γιατι πιστευω πως η εξελιξη που εχουμε στα σκαφακια μας συνοδευει την δικια μας εξελιξη ως πιλοτους FPV. Oσο καλυτερος γινεσαι τοσο ποιο απαιτητικος εισαι απο το σκαφος σου , τις μπαταριες σου , την τηλεκατευθυνση σου. Αρχιζω εγω πρωτος με την ιστορια μου :
1) Το πρωτο σκαφακι το εστησα ως εξης: Frame Quanum Neon απο Ηobbyking (Θεοβαρο σασι αλλα πολυ εντυπωσιακο) , Μοτερακια DYS 1806 1300kv απο bangood , esc Favoirite blheli 12 amp απο bangood , flight contoler NAZA M LITE (μου ξεμεινε απο ενα 550 που ειχα στησει και το σαβουριασα) , δεκτης 200mw και camera cmos της πλακας που δεν θυμαμαι ουτε καν που τα αγορασα , τηλεκατευθυνση SPEKTRUM DX6i . ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αφου πρωτα το ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ οφειλω να πω οτι ηταν πολυ entry level setup και πιστεψτεμε δεν το εριξα FPV ωστε να με κατηγορησει καποιος οτι δεν ειχα την πειρα να το πιλοταρω , το εριξα σε κανονικη πτηση πιεζοντας το οσο δεν πηγενε αλλο. Πολυ ψοφιο , η αναλογια βαρους - δυναμης ηταν αθλια . ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ
2) Εachine Racer 250 αγορασμενο απο bangood (σαβουρα , ακομα κλαιω τα λιγοστα χρηματα που πληρωσα) . ΑΘΛΙΟ θα το κρατησω ως παραδειγμα τι fpv racer να μην αγορασετε ποτε. Πρωτα απ ολα το video transmiter ηταν απαραδεκτο. Μονο σε ανοικτό χώρο χωρις εμποδια δουλευε καλα . Το Frame του μυριζει ακομα πλαστικο στη μυτη μου , πολυ ευαισθητο σε χτυπηματα . Κακασχημο , ντρεπομουν να το βγαλω μπροστα σε κοσμο ( τουλαχιστον το quanum Neon τα εσπαγε απο εμφανιση αλλα και απο αντοχη) . Πολυ κακη πτητικη συμπεριφορα (και παλι δεν μιλαω μονο για fpv πτησεις). Τεσπα μη σας ζαλιζω το εχω ακομη το eachine αλλα σκεφτομαι να γραψω ενα videaki κανοντας του ενα εντυπωσιακο crash test , λυπαμαι ομως την mobius.
3)VORTEX 250 PRO ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΠΑΙΔΕΣ . ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ , ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ . Το εχω δυο βδομαδες τωρα και εχω αφησει στην ακρη τα goblin μου και πεταω συνεχεια με αυτο. Απιστευτο , απο πολλες αποψεις!!! Ξερω πως με τα χρηματα που εδωσα θα μπορουσα να στησω πολυ πιο γρηγορο και ανθεκτικο σκαφος αλλα τι να λεμε. Αν καποιος σου εδινε μια FERARI με 700 αλογα ενω καποιος αλλος σου εδινε ενα FORD με 900 αλογα τι θα επελεγες??? Εγω σιγουρα την FERARI γιατι ειναι απο τη μαμα της ρυθμισμενη να πηγαινει οπως πηγαινει και γιατι ολες τις ρυθμισεις τησ μπορω να τισ κανω πανω στην οθονη της (if you know what i mean) .
4) Σκεφτομαι σιγα σιγα να μαζεψω ανταλλακτικα να στησω ενα πραγματικα γρηγορα και στιβαρο σκαφος αλλα με πολυ ποιοτικα πραγματα (μοτερακια xnova , σασι lumenier , κλπ ) ετσι για να μου φυγει η τρελα αλλα και γιατι πραγματικα λυπαμαι να το σπασω το Vortexaki μου.
Αυτα τα ολιγα :D
Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

Re: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΣΑΣ???

Δημοσίευσηαπό hok » Δευτ Αύγ 29, 2016 11:24 am

ως άσχετος στις καταστευές ξεκίνησα πέρσι τον αύγουστο μ ενα vortex 285 μέχρι και φέτος τον ιούλιο που παρέλαβα το frame του pegasus
τo 285 είχε 1806 τμοτορς ..
κάποια στιγμή του έβαλα τα  f40 - 2500 και το pdb του 285 με μούτσωσε :D έτσι παροπλίστικε μετα απο 10 μήνες και τώρα πετάω με το pegasus f40-2500 beerotor fc
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog
john247
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2016 7:26 pm

Re: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΣΑΣ???

Δημοσίευσηαπό john247 » Κυρ Σεπ 04, 2016 7:42 pm

Εικόνα


να τα παιδια !
kingkong gt τα σασι

το ενα 1806kk μοτερ 12α escs ναζε32
για 2 εως 4s
300 γραμ χωρις μπαταρια


το αλλο 2205kk μοτερ 20α 4σε1 escs spf3
για 3 εως 4s
330 γραμ χωρις μπαταρια
Άβαταρ μέλους
geok
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2015 5:47 pm

Re: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΣΑΣ???

Δημοσίευσηαπό geok » Τρί Σεπ 06, 2016 12:08 pm

ειμαι σε φάση που έχω αλλά δεν εχω.... βαζω βγάζω.... χαχαχαχχα μόλις έχω κανα δυο έτοιμα θα επανέλθω :P
Άβαταρ μέλους
emax
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 3:06 pm

Re: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΣΑΣ???

Δημοσίευσηαπό emax » Τρί Σεπ 20, 2016 3:07 pm

geok έγραψε:ειμαι σε φάση που έχω αλλά δεν εχω.... βαζω βγάζω.... χαχαχαχχα ... :P

!!!!Ναι βρε παιδακι μου.. Πως γινεται αυτο? :roll: Και το δικο μου τα ιδια. Πεταει 2-3 μπαταριες και μετα...
Μια βδομαδα στον παγκο να δοκιμαζει διαφορα, σαν γκομενα που ετοιμαζεται να βγει και δεν ξερει τι να βαλει! :lol: :lol:
pladel19
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2016 10:47 am

Super Сasual Dating - Authentic Maidens

Δημοσίευσηαπό pladel19 » Τρί Μάιος 07, 2024 4:20 am

Break free from traditional dating norms and embrace the best in casual connections.
Genuine Damsels
Premier casual Dating

Επιστροφή στο General

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες