Πρόβλημα με FPV

Επίγειοι σταθμοί/Κάμερες/Γυαλιά/Βιντεο πομποί/δέκτες
Άβαταρ μέλους
geok
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2015 5:47 pm

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό geok » Τρί Φεβ 09, 2016 9:15 pm

Συνήθως η κάμερα λειτουργεί και με λίγο λιγότερο οπότε πιστευω ότι αν η μπαταρία σου δεν είναι για πέταμα
δεν θα έπρεπε να κάνει αυτό που κάνει. Πολύμετρο έχεις ? μπορείς να μετρήσεις τι τάση φτάνει στην κάμερα όταν δίνεις
γκάζι ?
mixalhs13
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 9:56 am

Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό mixalhs13 » Τρί Φεβ 09, 2016 9:38 pm

Θα το δοκιμάσω με χωρίς προπέλες αυριο να δω αν το κανεί .


Sent from my iPhone using Tapatalk
mixalhs13
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 9:56 am

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό mixalhs13 » Τετ Φεβ 10, 2016 8:35 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , μέτρησα τι τάση δίνει ο πομπός στιν κάμερα και ειναι 10,8 ενώ η μπαταρία ειναι 12,4 v .Τωρα πως θα δώσο στιν κάμερα ; Επειδη ο πομπός μου βγάζει 3 καλώδια + ,- και το βίντεο .


Sent from my iPhone using Tapatalk
mixalhs13
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 9:56 am

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό mixalhs13 » Τετ Φεβ 10, 2016 8:39 am

Ο πομπός μου ειναι αυτός http://m.banggood.com/Eachine-TS832-FPV ... 75425.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
geok
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2015 5:47 pm

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό geok » Τετ Φεβ 10, 2016 8:45 am

Θα δώσεις στην καμερά σου απευθείας απο την μπαταρία.
Κόλλησε το + - της κάμερας επάνω στο pdb σου ώστε να πάρει ρεύμα.
Απλά μην βάλεις 4s αν δεν τσεκάρεις την κάμερα ότι λειτουργει. Πολλές δουλεύουν μέχρι και 24v
Το video καλώδιο θα το ενώσεις επάνω στον πομπό μόνο.
Οι περισσότεροι έτσι το κάνουμε. Δεν παίρνουμε ρεύμα από τον πομπό εκτός και αν είναι καμμιά κάμερα
που θέλει 5v και δεν έχουμε step down και έχει και έξοδο 5v ο πομπός
mixalhs13
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 9:56 am

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό mixalhs13 » Τετ Φεβ 10, 2016 5:21 pm

Παιδιά το έκανα και το δοκίμασα να κρατάω το κοπτερο και όλα καλα , έκανα το εξής που μου είπε ένας φίλος να δώσο κοινό - απο τι μπαταρία και στιν κάμερα και πομπό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
El toro
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 04, 2016 12:19 am

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό El toro » Πέμ Μαρ 24, 2016 2:02 pm

Καλησπερα στη παρεα. Εχω προβλημα με το fpv μου. Εκει που οτι το εχω σηκωσει και εχω ριξει μια γυρα ξαφνικα ολα μαυριζουν για 1-2 δευτερολεπτα και μετα ξαναερχεται. Αυτο συμβαινει συνεχεια. Φτιαχνει για μια πολυ μικρη στιγμη και παλι μαυριλα. Κουναω τα καλωδια στα quanum με το δεκτη μηπως κατι δε κανει επαφη αλλα δεν εχω προβλημα. Γενικα στο εδαφος το ετρεξα και 5 λεπτα και ουτε ενα γκλιτς. Εχω φαει τουμπα που πει συννεφο. Σημερα ξεκολλησε ενα bullet connector απο ενα μοτερ οταν εχασα βιντεο και εσβησα και επεσε με δυναμη στο εδαφος. Καμμια ιδεα ρε παιδια;
Άβαταρ μέλους
hok
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 1:22 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
CONTACT:

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό hok » Πέμ Μαρ 24, 2016 8:52 pm

El toro έγραψε:Καλησπερα στη παρεα. Εχω προβλημα με το fpv μου. Εκει που οτι το εχω σηκωσει και εχω ριξει μια γυρα ξαφνικα ολα μαυριζουν για 1-2 δευτερολεπτα και μετα ξαναερχεται. Αυτο συμβαινει συνεχεια. Φτιαχνει για μια πολυ μικρη στιγμη και παλι μαυριλα. Κουναω τα καλωδια στα quanum με το δεκτη μηπως κατι δε κανει επαφη αλλα δεν εχω προβλημα. Γενικα στο εδαφος το ετρεξα και 5 λεπτα και ουτε ενα γκλιτς. Εχω φαει τουμπα που πει συννεφο. Σημερα ξεκολλησε ενα bullet connector απο ενα μοτερ οταν εχασα βιντεο και εσβησα και επεσε με δυναμη στο εδαφος. Καμμια ιδεα ρε παιδια;

μαυρισμα έχει όταν ο δέκτης εκπέμπει αλλα δεν εχει video να δώσει ... επομένως το πρόβλημα ειναι απο την κάμερα - καλώδιο στον δέκτη ... είχα παρόμοιο θέμα και ήταν τελικα ο κενεκτορας πάνω στην κάμερα...
οταν τον μέτραγα ήταν οκ... αλλα τελικα στην πτίση κουνιώταν έχανε επαφεή .... μαυρίλα... άλλαξα κονέτορα και ειναι οκ
κανείς μας δεν είχε πετάξει στο παρκιν πριν πετάξει στο παρκιν ...
hokdog
Άβαταρ μέλους
praptis
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2015 10:01 am

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό praptis » Πέμ Μαρ 24, 2016 9:00 pm

hok έγραψε:
El toro έγραψε:Καλησπερα στη παρεα. Εχω προβλημα με το fpv μου. Εκει που οτι το εχω σηκωσει και εχω ριξει μια γυρα ξαφνικα ολα μαυριζουν για 1-2 δευτερολεπτα και μετα ξαναερχεται. Αυτο συμβαινει συνεχεια. Φτιαχνει για μια πολυ μικρη στιγμη και παλι μαυριλα. Κουναω τα καλωδια στα quanum με το δεκτη μηπως κατι δε κανει επαφη αλλα δεν εχω προβλημα. Γενικα στο εδαφος το ετρεξα και 5 λεπτα και ουτε ενα γκλιτς. Εχω φαει τουμπα που πει συννεφο. Σημερα ξεκολλησε ενα bullet connector απο ενα μοτερ οταν εχασα βιντεο και εσβησα και επεσε με δυναμη στο εδαφος. Καμμια ιδεα ρε παιδια;

μαυρισμα έχει όταν ο δέκτης εκπέμπει αλλα δεν εχει video να δώσει ... επομένως το πρόβλημα ειναι απο την κάμερα - καλώδιο στον δέκτη ... είχα παρόμοιο θέμα και ήταν τελικα ο κενεκτορας πάνω στην κάμερα...
οταν τον μέτραγα ήταν οκ... αλλα τελικα στην πτίση κουνιώταν έχανε επαφεή .... μαυρίλα... άλλαξα κονέτορα και ειναι οκ



Συμφωνω ειχα και εγω παρομοιο προβλημα ,στο βισμα ειχαν λασκαρει τα πινακια και απο τον κραδασμο εκανε αυτο το προβλημα ;)
Άβαταρ μέλους
El toro
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 04, 2016 12:19 am

Re: Πρόβλημα με FPV

Δημοσίευσηαπό El toro » Παρ Μαρ 25, 2016 1:32 am

Εχω μια καμερα στην ακρη θα τη δοκιμασω!! Δυστυχως δεν εχω αλλο βυσμα. Ευχαριστω πολυ!! :))) θα αναφερω πισω με τη πρωτη ευκαιρια.

Επιστροφή στο Ground stations/Cameras/Goggles/Video tx/rx

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες